ZONGULDAK 18 °C
En Düşük 14 °C
En Yüksek 20 °C
Karakter Boyutu :
'Ramazan topu' geleneği devam ediyor

'Ramazan topu' geleneği devam ediyor

12 Temmuz 2013 22:46 Cumaİftar vaktini haber veren ‘Ramazan Topu’ Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince ateşleniyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, her akşam ezan ile birlikte halka iftar vaktini haber veren ‘Ramazan Topu’ Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince ateşleniyor. Topu patlatan ekipler, iftarı kamyonetin arkasında getirdikleri pide ve zeytinle açıyor

Ramazan ayında, geleneksel hale gelen iftar vaktini haber veren Ramazan topu, Ereğli’de her akşam Göztepe mevkiinden atılıyor. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte atılan topla ezan sesini duyamayan vatandaşlara iftar saatinin geldiği belli ediliyor. Ereğli Belediyesi zabıta ekipleri, atılan Ramazan topu için Göztepe mevkiine iftardan 15 dakika önce çıkarak hazırlıklarını tamamlıyor. Toprağa gömülen ve ateşlendikten 5 saniye sonra 80 metre yükseklikte patlayan ses bombasının patlamasının ardından, zabıta ekipleri kamyonetlerinin kasasında hazırladıkları iftarlıklarla oruçlarını açıyor. 

İftar için Ramazan topunu ateşleyen zabıta memuru Mustafa Koç, gelenek haline gelen Ramazan topunun Merkez Cami olan Ali Molla Camisinin ezan okumasıyla patlattıklarını ailelerinden ayrı iftar yapsalar da iş arkadaşlarının da kendileri için bir aile olduğunu söyledi. 

Koç açıklamasında "1800'lü yıllardan yani Osmanlı'dan bu yana süregelen Ramazan topunu Ereğli'de patlatmak sureti ile merkez camimiz olan Ali Molla Camisinin ezanının başlamasıyla bütün halkımıza duyurmak için Belediyemiz olarak bu faaliyeti yürütüyoruz. Ailemizden ayrı açtığımız zamanlar oluyor. Burada arkadaşlarımız ile birlikte iftar açmanın güzelliği de bir başka oluyor. Vatandaşımıza, halkımıza hizmet etmenin keyfi ile burada da zaten ailemizle, iş arkadaşlarımızla aile ortamı olduğu için iftarımızı açıyoruz" dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (3027) defa okunmuştur.

ETİKETLER

zonguldak - ereğli

ZONGULDAK / EREĞLİ - HABERLERİ